-45
%
R10
8.5...
ABK Lab325 Base Pepper Naturale Step plate Top Corner Plate Left PF60002686 32x120cm rectified 8,5mm
€271.92
/ piece *
€149.56 / piece *
%
Content per pack:
1 piece
Goods to be procured: Usually available within 10 business days + delivery time up to 20 business days
Product number:
PF60002686-abk
Product information "ABK Lab325 Base Pepper Naturale Step plate Top Corner Plate Left PF60002686 32x120cm rectified 8,5mm"
Important: note the technical details in the manufacturer catalog for the article ABK Lab325 Base Pepper Naturale Step plate Top Corner Plate Left PF60002686 32x120cm rectified 8,5mm
The collection is named after the cement powder code 325 and the concept of a laboratory as a place for creative experimentation. It comes in three different surfaces: BASE, minimalist smoothed concrete; FORM, inspired by concrete removed from formwork; and METAL, reproducing vintage-look reinforced concrete. LAB325 features a wide range of solutions, from WIDE large-size slabs (160x320/120x280 cm) to 6 modular sizes with a thickness of 9 mm for indoor floors and walls, and an exterior slab with a grip surface and 20 mm thickness.
The collection is named after the cement powder code 325 and the concept of a laboratory as a place for creative experimentation. It comes in three different surfaces: BASE, minimalist smoothed concrete; FORM, inspired by concrete removed from formwork; and METAL, reproducing vintage-look reinforced concrete. LAB325 features a wide range of solutions, from WIDE large-size slabs (160x320/120x280 cm) to 6 modular sizes with a thickness of 9 mm for indoor floors and walls, and an exterior slab with a grip surface and 20 mm thickness.
| Color variation: | V2: Noticeable differences in color, motifs and structure within the same production batch. |
|---|---|
| Colour: | Base Pepper |
| Format [cm]: | 32x120 |
| Frost resistance: | Ja |
| Item type: | Stair elements |
| Look: | Concrete |
| Material: | Colorbody fine porcelain stoneware |
| Rectified: | Ja |
| Slip resistance: | R10 |
| Sorting: | 1st choice |
| Surface: | nature |
| Surface designation manufacturer: | Naturale |
| Thickness [mm]: | 8.5 mm |
| Pack [m]: | 1.2 m |
| Pack [kg]: | 9 kg |
| Pack [m2]: | 0.44 m² |
| Pack [pieces]: | 1 Pc |